Ana Sayfa

CAD Tasarım

CAM Üretim

CAE Analiz

Projeler

Makaleler

Mühendislik

Optimizasyon

Eğitim

Mühendislik Forumu
 

Simülasyon

Genel

Simülasyon

Hızlı Prototipleme

Optik Tarama

Osman BEDEL

CV

Kontak

Ben Kimim

Makaleler

Email Listemize Katılın

 

Optik Tarama Sistemleri

Breuckmann Optik Tarama Sistemleri
Breuckmann firması 3 boyutlu optik tarama sektörüne yaklaşık 15 yılı aşkın bir süredir ürün sunmaktadır. Ürün portföyü son derece geniş olup, bu ürünler, medikal sektörlerden endüstriyel sektörlere, heykel restorasyonundan, dermotolojik araştırmalara kadar, bir çok alan ve sektöre yayılan bir yelpazede hizmet vermediktedirler.
 

Breuckmann Optik Tarama Sistemleri endüstriyel uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirdikleri optoTOP-HE, optoTOP-SE ve son olarak ürün yelpazesine eklenen stereoSCAN ile bu sektörde de lider konumunu sürdürmektedir.

 

*optotop-HE

 

3 Boyutlu optik tarama konusunda geliştirdikleri patentli Minyatür Projeksiyon Tekniği (MPT) sayesinde Breuckmann Optik Tarama Sistemleri bu sektördeki yüksek teknoloji üretkenliği önderliğini daha da pekiştirmiştir. Bu teknik sayesinde, hızlı ve güvenilir veri edinimi sağlandığı gibi sistemin oldukça hafif,esnek ve mobil olması da mümkün olmuştur. Ayrıca bu tekniğin getirdiği önemli bir yenilik ise bir tarama işleminin (projeksiyon cihazından ızgara eğrilerinin düşürülmesi ve kameranın bu görüntüyü almasına kadar geçen süre) 1 saniyeden kısa sürede tamamlanabilmesidir. MPT sayesinde elde edilen görüntünün ölçüm hassasiyeti en uygun seviyeye ulaşmıştır

Breuckmann Optik Tarama Sistemleri topometri ve fotogrametri metotlarını esas alan bir yöntem ile çalışır. Topometri metodu, parçanın üzerine projektör vasıtasıyla ızgaralar düşürülmesi ve kamera tarafından alınan görüntünün topolojisinin ortaya çıkarılması prensibine dayanır. Fotogrametri metodu ise alınan 2 boyutlu fotoğrafik görüntünün 3 boyutlu hale getirilmesi prensibine dayanır.

 

* Topometri methodu

 

Breuckmann Optik Tarama Sistemleri hizmet verilecek parçanın boyutuna göre çeşitli lens seçeneklerine ve gövde uzunluklarına sahiptir. Bu sayede aynı sistemle cep telefonundan araba tamponuna, diş kalıbından kamyon karoserine kadar değişik ebatlara sahip parçalar taranabilir.

 

Gövde uzunluğu
Görüş uzaklığı
İmaj Diyagonalı
100 mm
320 mm
50
100
200
300 mm
700 mm
200
325
425
600 mm
1250 mm
375
600
775
 
Önerilen ölçüm kombinasyonları
Küçük Görüş Alanı için :
L100-50
L100-200
L300-325
Büyük Görüş Alanı için :
L300-200
L300-425
L600-775

* Tablo 1. :Gövde uzunluklarına göre değişik görüş alanları
 

Mühendislerin Buluşma Mekanı

Mühendislik OKULU.com